Od lipca 2019 roku wokół serii “Rodzina Monet” zgromadziła się rzesza fanów. Tom pierwszy pod tytułem “Skarb” zdobył miliony wyświetleń w serwisie Wattpad i został wydany nakładem Wydawnictwa Znak pod koniec października 2022 roku. Pozostałe dwie części serii powtórzyły sukces wydawniczy poprzednika, a sama autorka w lutym 2023 roku otrzymała nagrodę dla pisarki roku na Bestsellerach Empiku. Jak udało się jej odnieść tak wielki sukces?

“Rodzina Monet” – hit Wattpada podbija polski rynek wydawniczy.

Weronika Anna Marczak z wykształcenia jest dziennikarką. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej sama przyznaje, że lubiła pisać od dziecka, a serwisem Wattpad zainteresowała się w czasie pisania pracy licencjackiej. Publikacja powieści w odcinkach miała być odskocznią od tekstów, które musiała tworzyć podczas studiów.

W wywiadzie dla Vouge’a autorka przyznaje, że chciała stworzyć książkę dla młodzieży, ale z fabułą opartą niekoniecznie na relacji romantycznej głównych. Osią fabuły serii “Rodzina Monet” są więc relacje rodzinne.

“Zagubiona i odnaleziona jesteś jak skarb”.

W części pierwszej pt. “Skarb” poznajemy główną bohaterkę serii — Hailie Monet. Akcja powieści rozpoczyna się, gdy w wypadku samochodowym giną dwie najważniejsze osoby w życiu Hailie: matka i babcia. Czternastolatka trafia więc do luksusowej wilii przyrodniego brata, Vincenta — który ją adoptuje. Od tej pory życie nastolatki zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni.

Zamknięta w złotej klatce dziewczyna ma wszystko, czego mogłaby chcieć każda jej rówieśniczka: drogie ubrania, miejsce w prestiżowym liceum i piękny dom. Ale zmaga się też z niezrozumieniem i odrzuceniem ze strony osób z najbliższego otoczenia. Uczucia te niejednokrotnie towarzyszyły czytelnikom Rodziny, dlatego tak łatwo możemy utożsamić się z główną bohaterką tej serii.

“Siła to coś więcej, to determinacja, a ty, moja królewno, determinację masz we krwi”.

Tom drugi pt. “Królewna” skupia się na objaśnieniu czytelnikom relacji wiążących członków rodziny Monet. Poznajemy głębiej każdego mieszkańca rezydencji i tajemnice, które skrywają. Pojawia się także nowy-stary członek rodziny. Autorka poświęca też sporo uwagi przemianie wewnętrznej głównej bohaterki. W całej serii narracja prowadzona jest pierwszoosobowo, ale w Skarbie czytelnik ma wrażenie, że Hailie stoi gdzieś obok i biernie przygląda się, jak jej własne życie przewraca się do góry nogami. W Królewnie obserwujemy Hailie uczącą się nowych zasad gry zwanej życiem.

“Największą zmianę, Hailie Monet, widzę w twoich oczach”.

Na popularność Rodziny miała niewątpliwie — oprócz lekkiego pióra autorki — kreacja głównej bohaterki serii. To znany już i popularny w literaturze nurtu young adult typ wrażliwca z bogatym życiem wewnętrznym. Trzeci tom pt. “Perełka” znowu skupia się na pokazaniu przemiany wewnętrznej bohaterki. Hailie walczy o prawo do prywatności i uczy się, jak stawiać granice. Ma to związek z wprowadzonym w tej części wątkiem romantycznym. Trzeci tom rzuca najwięcej światła na motywy postępowania najstarszego z braci Hailie — Vincenta, a możliwe jest to dzięki tzw. flashbackom, wspomnieniom wydarzeń, które miały miejsce przed rozpoczęciem akcji pierwszego tomu.