Seria “Rodzina Monet” Weroniki Anny Marczak w ostatnim czasie stała się jednym z najpopularniejszych przedstawicieli gatunku Young Adult na polskim rynku wydawniczym. Dowodem na to jest zdobycie przez jej autorkę nagrody Pisarki Roku podczas gali Bestsellery Empiku, która miała miejsce 7 lutego 2023 r. Dlaczego książki pani Marczak wywołują tak wielką furorę głównie wśród nastoletnich czytelników?

O czym opowiada “Rodzina Monet”?

Fabuła “Rodziny Monet” opowiada o losach nastoletniej Hailie Monet. Dziewczyna przeżyła ogromną tragedię, gdyż jej ukochana mama i babcia zginęły w wypadku samochodowym. Nagle dowiaduje się, że ma pięciu braci, o których istnieniu do tej pory nie wiedziała. Najstarszy z nich, Vincent, decyduje się zostać jej opiekunem prawnym. Hailie jest zmuszona wyjechać z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych i wprowadzić się do luksusowego domu nowo poznanych krewnych. Mimo to życie dziewczyny nie będzie wolne od trosk, głównie dlatego, że panowie nie potrafią prawidłowo zaopiekować się straumatyzowaną siostrą.

Co wpłynęło na ogromny sukces serii?

rodzina monet” zaczęła zyskiwać pierwszych odbiorców jeszcze przed jej wydaniem. W 2019 r. autorka publikowała fragmenty pierwszego tomu na platformie Wattpad, dlatego po ukazaniu się powieści w wersji papierowej w 2022 r., istniała już spora grupa jej fanów. Na popularność książek miał wpływ również prosty język i lekki styl pisarski autorki, który sprawia, że czyta się je szybko i można z łatwością wczuć się w problemy głównej bohaterki.

Ponadto motywy ukazane w serii tj. brak zrozumienia ze strony bliskich, walka z przeciwnościami losu, konieczność odnalezienia się w zupełnie obcym środowisku czy pierwsze zauroczenia i zawody miłosne, są dobrze znane młodym ludziom, więc mogą się z nimi po części utożsamić. Warto również wspomnieć o oryginalnym pomyśle na fabule. Dzięki temu czytelnicy mają możliwość przeniesienia się do świata pełnego bogactw, o którym zapewne wielu marzyło. Nie jest on pozbawiony mrocznych sekretów, a ich odkrywanie wzbudza jeszcze większą ciekawość.